Boşanmış eşler için kullanılan DUL kelimesinin bir köyün başını bu kadar ağrıtacağı kimin aklına gelebilirdi ki.. Yaklaşık 64 yıldır DUL köyü isminden başlarına gelmedik kalmayan köy halkı bu isimden kurtulmak üzere..

Araklı’nın, Sürmene ilçesinden ayrılıp bağımsız bir ilçe olmasının ardından yaklaşık 64 yıldır DUL adını taşıyan 900 nüfuslu köy o yıllardan bu yana isminden dolayı alay konusu haline geldi. Sürmene’den ayrılırken memurun şivesinden mi? Veya başka nedenlerden mi olduğu tartışmaları bir yana bırakılan DUL köyü bugünlerde bu isimden kurtulup, ÇAMLICA adını alacak.

Dul köyü muhtarı Selahattin Akyıldız, köy halkının ve kendisinin DUL isminden yaşadıklarının ardından değişikliğe karar verdiklerini belirterek, “Büyükşehir yasasıyla mahalle olduk. Mahallemiz dışında yaşayıp da Dul ismini duyanların ilk sorusu, ‘Neden dul? Burada dul kadınlar mı yaşar?’ Düğün veya nikahlarda bilmeyenler merak ediyor ve dul konusu geçince, damat bey soruyor, köyün ismi neden dul?.  Hatta zaman zaman da bazı sıkıntılar yaşanıyor. Aslında DUL değil. 1834 yılındaki nüfus kayıtlarında TUL olarak geçiyor.  Bundan sonra resmi olarak nasıl Dul’a dönmüş bilmiyorum. Daha önce Araklı Sürmene’ye bağlı olduğu için araştırdım. Buna ait belgeler var bende. Tul adı bir süre sonra Dul’a dönmüş. O dönemlerde Araklı ilçeye dönüştüğünde kayıtlara geçerken memurun şivesiyle olmuş olabilir. Çünkü cümlelerde D harfini T ile kullananlar var. Memurun da şivesinden kaynaklanmış olabilir. “ dedi.

 

Kaynak: Trabzonhabercisi.com / Faruk ATA
Etiketler: araklı, araklı fm, araklı haberleri, dul mahallesi, dul köyü