Herkesin bir Hayırı var.

Öncelikle belirtmeliyim ki ; TBMM'de Ocak ayı içerisinde kabul edilen Anayasa değişikliğinin 10 Şubat tarihinde Cumhurbaşkanının onaylanmasıyla referandum süreci resmi olarak başladı. Bizler o günden bugüne o sandıktan HAYIR çıkacak diyoruz.Bütün HAYIRLARIMIZLA  yurttaşlarımızın asıl mücadelesi 16 Nisan'dan sonra başlayacak.

Evete dair söyleyebilecek tek şeyleri "hayır diyenlere  bakın ona göre oy kullanın". Ama biz yurttaşların HAYIR'a dair  söylenecek ne çok sözü var. Siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri kendi HAYIR çalışmalarını yapıyor ve kendi hedef kitlelerine gerekçelerini anlatıyorlar.

Halk demokrasiye, özgürlüğe, laikliğe bir arada  yaşama sahip çıkacağını göstermiş ve HAYIRLI bir birliktelik sağlamıştır. Kendini bu topraklara karşı sorumlu hisseden kim varsa HAYIRDA buluşmuştur.

Referandumda oylanacak 18 maddelik anayasa değişikliği ile ilgili maddeleri anlatmak iktidar ve ortakları için çok zor olduğu için; Bu topraklarda onlar gibi düşünmeyen herkesi terörist ilan edebilecek duruma geldiler. Halbuki yakın tarihimizde gerçekleşen darbe girişiminin failleri,  kendi siyasal iktidarlarının ortaklarıydı. Ne istediniz de vermedikten, verilmemiş bir kurumumuzu bırakmayanlar; darbeye karşı direnen Gazi Meclisi işlevsizlestirerek, Milletin egemenliğini tek bir adam üzerinden inşa edilen bir dikta rejimine bırakmak istiyorlar. Halkın söz yetki ve karar hakkını, egemenliğini ve ülkenin kaderini tek adama emanet etmesini, tek adamı koşulsuz sevmesini ve ona sorgusuz sualsiz biat etmesini öneriyor.

Tek adam egemenliği altında Cumhuriyet'in tüm kazanımlarını kesin bir şekilde tasfiye etmeye çalışanların arka tarafında emperyalizmin ve onun bu topraklardaki son kuklası Feto terör örgütünün olduğunu bizler biliyoruz. Darbe girişiminin ardından, ülkenin bu kaostan kurtulmasını değil yalnız ve yalnız kendilerini kurtarmayı önceleyen anlayış, toplumsal uzlaşmayı değil halkı kin ve nefret  düşmanlığı ile konsolide etmeye çalışmaktadır.

Madde 9; Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır. Bu maddeye tarafsız kelimesini ekleyen aynı iktidar; bu bağımsız ve tarafsızlık ilkeselliğini diğer maddelerin uygulamaları ile neden yok ediyor? Tarafsız ve bağımsız bir yargı nasıl olur da, salahiyeti genişletilmiş cumhurbaşkanlığına veriliyor? Bu anayasa taslağını kim bunların eline verdi? Milletin vekilleri Gazi Mecliste boş kağıtlara imza atarken, nasıl olurdu" söz yetki karar milletimindir" diyebiliyorsunuz.

Turup'u peşkeş çekip rant kapısı haline dönüştürmeye çalışan anlayışla, bu Yüce Milletin bağımsızlığını ve özgürlüğünü tek adama bırakmak isteyenler arasında hiç bir fark yoktur. "Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir" diyen  Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bu milletin tüm kurucu değerlerinin bizlere bıraktığı Cumhuriyet'i her daim koruyarak, tam demokratik Türkiye Cumhuriyet'ini var edeceğiz. Bu vesile ile Çanakkale Zaferinin en büyük kazanımı olan Cumhuriyet için, tüm şehit ve gazilerimize şükran ve minnetlerimi sunarım.

Bizler ayrışmayacagiz. Memleketimizi her gün bir önceki günden daha çok seviyoruz. Trabzon'umuzu, Araklı'mızı tum farklılıklarımızla çok seviyoruz. Nisan sabahı HAYIR'ın kazandığı bir Araklı'ya, bir Türkiye'ye özgürlüğün, eşitliğin ve kardeşliğin takvimini yapacağız. Yeni bir başlangıç için, geleceğimiz gençliğimiz için HAYIRDA buluşacağız.

DİLBER ayrıca 22 Mart Çarşamba günü saat 17:00 'da Araklı CHP Lokalinde gerçekleştirilecek ve CHP İstanbul milletvekili Ali ŞEKER ile Haziran Yürütme Kurulu üyesi Alper TAŞ 'ın katılımlarıyla gerçekleştirilecek olan HAYIR toplantısına tüm Araklı halkını davet etti.
Etiketler: