İnsanımız bizim için çok değerli gerçekten. Sağcısı-solcusu, zengini-fakiri, işçisi-işsizi benimsemiştir herkes doğduğu yeri. Ama herkesin çevresinde özellikle de genç kesimin hep Araklı dışına çıkma hayali vardır. “Sadece Araklı ‘da var” yanlış bir söylem olur. İnsanın doğasında bu var aslında. İnsanların kendi doğduğu büyüdüğü yeri benimsemesi de vardır doğasında, kabuklarından sıyrılıp başka yerleri keşfetme ve oralarda yaşama isteği de vardır.

Çalışmak için Araklı’yı terketmek zorunda kalanlar vardır. Hünerlerini (spor, sanat vs alanlarda) sergilemek için terkedenler vardır. Bilgilerini (eğitim insanları, memuriyet ) aktarmak için terkedenler vardır.

Bir de terkedemeyenler, terketmek istemeyenler vardır. Onları şuanki Araklı ‘nın izdüşümleri olarak görebiliriz. Araklı ‘nın cefasını da sefasını da an be an yaşarlar. Araklı ‘yı herhangi bir sebepten ötürü terkedenler gibi değildirler.

Araklı ‘yı terketmek biraz ağır bir ifade olarak görülmesin %80’i isteyerek terketmemiştir. Zaten asıl konumuz da budur.

Olayın asıl teması gençlerdir ve terketme fikri gençlik yıllarında belirginleşir. Asıl konuyu biraz açmak gerekirse gençler Araklı ‘da sıkılıyor. Yapabilecekleri etkinlik sayısı kısıtlı. Genç yaştan itibaren Araklı ‘dan ayrılma düşüncesi vardır hep kafasının bir yerinde.Ve bu hayallerini ilerleyen yaşlarda gerçekleştirmişlerdir.  Araklı ‘da bir genç ne yapabilir diye sorarım bizlere.

Lise çağındaki bir genç ne yapabilir Araklı ‘da. Hadi spor yapsınlar. (Spordan anladığımız futbol maalesef)  Araklı ‘da iki adet spor kulübü var biri kadın futbol takımı diğeri ise erkek futbol takımı. Toplam genç oyuncu sayııları 200 ‘ü geçmiyor. Araklı ‘da lise çağında tam olarak 2101 adet öğrenci var. Hadi 200 tanesi sporlar ilgilensin, az sayıda halk oyunları ve müzik kurslarını da dahil edersek geri kalan yaklaşık 1800 öğrenci ne ile zaman geçiriyor biliyor muyuz?

Lise çağındaki öğrencileri geçtik bir de üniversite mezunu var Araklı ‘da sayısını bilemeyiz. Ne yapıyorlar ya da ne yapabilirler haftada bir iki kez Trabzon ‘da dolaşmaya gitmekten başka çay ocağına gidip çay içip muhabbet etmekten başka kahvehanelere gidip oyun oynamaktan başka.

İnsanlarımız sıkılıyor Araklı ‘da ve ister istemez genç yaşlarda terketme fikri hep kafalarının bir köşesinde duruyor. Zamanının gelmesini ve iyi fırsatları kolluyorlar. Bu gerçekten can sıkıcı. Yaşadığı yeri terketmenin haylini kurmaları üzücü gerçekten.

Bu isteği, düşünceyi ya da hayali kurmalarını engellemeliyiz insanlarımızın. Kendisini geliştirmiş ve kalitesini arttırmış insanları burada tutabilmeliyiz. Evet hepsini tutamayız ve tutmamız gerekenler de var içlerinde. Özellikle kendi kalitelerini ve birikimleri aktarmak için terketmek zorunda kalanlar var. Onların terketmeleri ve daha büyük kitlelere hitap etmeleri gerekir bence.

Gençleri Araklı ’dan uzaklaştırmayalım, uzaklaşma fikrinin oluşmasını engelleyelim. Bunun için gerekenler de bellidir. Bu kaçamak bir ifade değildir. Gerçekten yapılması gerekenler bellidir. Çalışma alanı ve ilgi alanı geliştirici aktiviteler ve de bunları uygulayabilecekleri oluşumlar&yapılar.

Herkese sevgiler...