Çok yoğun bir gündeme denk geldiği için mecburen ‘’siyaset’’ konulu ilk yazım ile sizleri selamlamak zorunda kaldım. Ne olur kusuruma bakmayın. Bu güne kadar siyaset ile ilgili hiçbir yazım sonrası benim gibi düşünmeyenler bana haklısın demediler ama olsun biz yine de gördüğümüz gibi yazmaya devam edeceğiz.

Taha Akyol’un ‘’Ama Hangi Atatürk’’ adında bir kitabı çıkmıştı bundan yıllar önce. Bir iş seyahati sonrası Ankara’dan dönerken AŞTİ otogarından satın almıştım kitabı. Bir solukta okuyup bitirmiştim. Kitabın konusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş savaşı sırasında ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş aşamasında sürdürmüş olduğu siyasi stratejisi idi. Kitap Kurtuluş Savaşı ruhunu oluşturmak ve ayakta tutabilmek için din orjinli söylemler ile halka hitap ederken, sol söylemler ile Rusya’dan silah ve para yardımı aldığını, Amerika ile hoş konuşarak kuruluşa dokunulmamasını sağladığını kısacası herkesin nabzına göre şerbet vererek fikrinde oluşturmuş olduğu devleti kurmayı başardığını anlatıyordu.

Kitap bana Mustafa Kemal Atatürk’ün netice alma konusunda nasıl bir dahi olduğunu tekrardan öğretmişti. Zaten siyasetin mecaz anlamı da  ‘’Bir hedefe varmak için karşısındakilerin duygularını okşama, zayıf noktalarından veya aralarındaki uyuşmazlıklardan yararlanma ve bunlara benzer yollarla işini yürütme’’ değil miydi? Evet, öyleydi ve Atatürk bunu çok iyi yapıyordu. Gücü kadar yürüyüp nefesi kadar konuşuyordu.

Ama şimdiki siyaset öyle mi? Birilerinden gazı alıp pire için yorgan yakıyor, boyumuzdan büyük cümleler kuruyoruz. Bu gün söylediğimizi yarın unutup inkâr ediyor tükürdüğümüzü yalıyor, yarım tur çark ediyoruz. Yapmış olduğumuz bu tarz siyasetten ülke adına hiçbir menfaat elde edemediğimiz gibi itibar kaybediyoruz, para kaybediyoruz, can kaybediyoruz. Ama hiç taraftar kaybetmiyoruz. Belki de ülke menfaatleri hiç umurumuzda olmadan siyaseti sadece zemin ve taraftar kaybetmemek için yapıyoruz. Ne dersiniz?

Ha bu arada, siyasetin başka bir anlamı da ‘’Arapça siyāsa< sāsa  سياسة  seyislik, at bakıcılığı,’’ imiş. Bilgilerinize.